[ Ivan Kusák - Interiery & Podlahy ]
Ivan Kusák
Klikněte si pro slevy až 30 procent!

KORKOVÁ PODLAHA

Jako korek se označuje kůra korkového dubu. Tento strom utváří vzhled portugalské krajiny, roste však i v jiných zemích západního středomoří. Každých 9 až 15 let se kmen korkového dubu řemeslně loupe, aniž by se poškodil. Oloupe se až na tenkou červenavou vrstvu, pod níž roste opět nový korek (ročně asi 1,5-4 mm). Dvacet procent kůry zůstává na kmeni a chrání dub před vyschnutím. Korkový dub se dožívá stáří až 250 let a je tak zdrojem ekologického materiálu, který má mnohočetné použití.

Korek je kvalitní přírodní podlaha. Podle stanoviště korkového dubu, klimatu a stáří stromu se může lišit barva a struktura korku. Odchylky barvy jsou přirozené a nevyhnutelé. Korek je zákadem zdra- vého bydlení-hygienicky a ekologicky nezávadný. Tato přírodní podlaha je elasticka a šetrná ke kloubům. Pohyby těla jsou měkce odpruženy. Korkové podlahy patří k vysoce ekologickým přírodním produktům a spl- ňují přísné nároky na zdravotně nezávadné podlahoviny. Tepelně izolují, jsou velice teplé a příjemné na nášlap, pružné, antistatické a velmi vhod- né do prostoru s alergiky. Velkou výhodou korkuje schopnost výrazně tlumit hluk, kterou oceňují zejména majitelé bytů v panelákových domech. V neposlední řadě jsou korkové podlahy velice vděčné pro snadnou a nenáročnou údržbu.

Největší zájem je nyní o korkové plovoucí podlahy jak v klasických hnědých dekorech tak i v příjemně béžových, bílých a krémových barvách. Plovoucí systém ve spojení se zámkovým spojem, který umožnil významné urychlení a zjednodušení pokládky, značně zvýšil atraktivnost a oblíbenost korkové podlahy. V sortimentu naleznete korkové plovoucí podlahy spovrchovou úpravou lakem, olejem, voskem, nebo poměrně málo známý, ale vysoce odolný typ s PVC folií. Nabídka korkových podlahovin je opravdu široká, od klasické celoplošně lepené korkové dlaždice v několika rozměrech a tloušťkách přes de- sítky barevných variací a řadu typů povrchových úprav až po možnost úpravy zkosených hran, které oživují vzhled korkové podlahy. Korek jako materiál má relativně neomezenou životnost. Vliv na časový horizont životnosti má především jeho povrchová úprava.

Korek jako teplá a měkká podlaha je ideální v dětských pokojích, uplatní se všude v bytových prostorách- v kuchyni, ložnici, obývacím pokoji. V komerčních objektech, kancelářích a obchodech se většinou sáhnepo korku s PVC fólií. Fólie dodává podlaze vyšší odolnost při zachová- ní přirozeného vzhledu korku. Dá se i přelakovat, takže vznikne celistvá poklička chránící spáry před vniknutím vody a nečistot. Podlaha je vysoce odolná vůči oděru a vrypům. V celkové tloušťce dlaždice 3,2 mm jezahrnuto 0,5 mm fólie.

Olejová úprava korku je velmi příjemná, ale potřebuje pečlivější údržbu. Musí se častěji stírat, aby se nečistota nezašlapávala do pórů korku, a pravidelně přeolejovávat. V domáctnosti asi jednou za půl roku, v komerčních prostorách tak po třech týdnech. Proto je olejovaná korková podlaha výhodnější v méně frekventovaných místnostech. U povrchové úpravy voskem je ošetřování podobné jako u oleje, ale vosk u nás není tak oblíbený, Navíc je potíž s korkovými plovoucími po- dlahami voskovanými už ve výrobě, protože se nedá vytvořit poklička nad spárami. Barva u barevného korku zůstává stabilní, netmavne ani nesvětlá. Barva však není v celé hmotě dláždice, ale jen na povrchu, proto se barevný korek po pokládce nepřebrušuje jako korek přírodní. Vyžaduje dokona- lou vrstvu laku, protože se nemůže renovovat. Sendvičové, vícevrstvé lamely mají vrstvu korku jen 0,9 až 1,3 mm a broušení by je mohlo strhnout. Správně nanešený lak také podlahu chrání před prošlapáním. Občas je potřeba podlahu zkontrolovat, podívat se, jestli se někde nemění lesk, a podle potřeby ji včas přelakovat.

U korkové podlahy nalakované kvalitním lakem stačí přelakovat po pěti, šesti letech. Pokud byl použit nekvalitní lak, podlaha může být už po půl roce prošlapaná. Korek můžeme využít také v koupelně. Podmínkou je dobré nalakování dvousložkovým lakem a možnost větrání. Korek jako přírodní materiál reaguje na změny relativní vlhkosti. Kdyby na podlaze déle stála voda, povrch nalakovaný jednosložkovým lakem by se mohl narušit. Dvouslož- kové laky vytvrdnou tak, že je voda nenaruší, olejovaná úprava vodu odpuzuje. Pro lakování se používají speciální laky na korek. Nanášejí se v několika vrstvách tak, aby na jednom metru čtverečním bylo alespoň 400 g laku.

Při údržbě korkové podlahy rozhodně nepoužívejte saponáty, ale speciální čističe na lakované nebo olejované korkové podlahy. Běžné čiště- ní, vytírání vodou s přídavkem čističe, postačí obvykle jednou týdně. Při generální údržbě se smyjí vrstvy starých polišů koncentrovaným čističem, podlaha se omyje vodou a nově se nanese ochraný poliš- na lesklé pod- lahy lesklý, na matné matový. Na korek nepatří dezinfekční prostředky, které působí měknutí laku. Korkovou podlahu nevytírejte textíliemi s mikrovláknem, obrušuje povrch. Pravidelná údržba prodlouží životnost korkové podlahy o několik let.

Copyright © Ivan Kusák [ www.interiery-podlahy.cz ] 2018, all rights reserved. Aplikace [ www.zarsky.net ]