Korek – korkový dub

Jako korek se označuje kůra korkového dubu. Tento strom utváří vzhled portugalské krajiny, roste však i v jiných zemích západního středomoří. Každých 9 až 15 let se kmen korkového dubu řemeslně loupe, aniž by se poškodil. Oloupe se až na tenkou červenavou vrstvu, pod níž roste opět nový korek (ročně asi 1,5-4 mm). Dvacet procent kůry zůstává na kmeni a chrání dub před vyschnutím. Korkový dub se dožívá stáří až 250 let a je tak zdrojem ekologického materiálu, který má mnohočetné použití.

Korek – podlaha

Korek je kvalitní přírodní podlaha. Podle stanoviště korkového dubu, klimatu a stáří stromu se může lišit barva a struktura korku. Odchylky barvy jsou přirozené a nevyhnutelé. Korek je základem zdravého bydlení – hygienicky a ekologicky nezávadný. Tato přírodní podlaha je elasticka a šetrná ke kloubům. Pohyby těla jsou měkce odpruženy. Korkové podlahy patří k vysoce ekologickým přírodním produktům a splňují přísné nároky na zdravotně nezávadné podlahoviny. Tepelně izolují, jsou velice teplé a příjemné na nášlap, pružné, antistatické a velmi vhodné pro alergiky. Velkou výhodou korku je schopnost výrazně tlumit hluk, kterou oceňují zejména majitelé bytů v panelákových domech. V neposlední řadě jsou korkové podlahy velice vděčné pro snadnou a nenáročnou údržbu.

Největší zájem je nyní o korkové plovoucí podlahy jak v klasických hnědých dekorech, tak i v příjemně béžových, bílých a krémových barvách. Plovoucí systém ve spojení se zámkovým spojem, který umožnil významné urychlení a zjednodušení pokládky, značně zvýšil atraktivnost a oblíbenost korkové podlahy. V sortimentu naleznete korkové plovoucí podlahy s povrchovou úpravou lakem, olejem, voskem nebo PVC folií – tento typ není sice moc známý, ale je vysoce odolný.

Nabídka korkových podlahovin je opravdu široká, od klasické celoplošně lepené korkové dlaždice v několika rozměrech a tloušťkách, přes desítky barevných variací a řad typů povrchových úprav, až po možnost úpravy zkosených hran, které oživují vzhled korkové podlahy. Korek jako materiál má relativně neomezenou životnost. Na tu má vliv především povrchová úprava.

korek

 

Typy úprav

Jako teplá a měkká podlaha je korek ideální do dětských pokojů, uplatní se však ve všech bytových prostorech. Do komerčních objektů, kanceláří a obchodů se doporučuje korek s PVC fólií. Fólie dodává podlaze vyšší odolnost pro zachování přirozeného vzhledu korku. Dá se ale i přelakovat, takže vznikne celistvá poklička chránící spáry před vniknutím vody a nečistot. Podlaha je vysoce odolná vůči oděru a vrypům. V celkové tloušťce dlaždice 3,2 mm je zahrnuto 0,5 mm fólie.

Olejová úprava korku je velmi příjemná, ale potřebuje pečlivější údržbu. Musí se častěji stírat, aby se nečistoty nezašlapávaly do pórů korku, a pravidelně přeolejovávat – v domácnosti asi jednou za půl roku, v komerčních prostorech po třech týdnech, proto je olejovaná korková podlaha výhodnější v méně frekventovaných místnostech.

U povrchové úpravy voskem je ošetřování podobné jako u oleje, ale vosk u nás není tak oblíbený. Barva u barevného korku zůstává stabilní, netmavne ani nesvětlá, ta se však nenachází v celé hmotě dlaždice, ale jen na povrchu, proto se barevný korek po pokládce nepřebrušuje jako korek přírodní. Vyžaduje dokonalou vrstvu laku, protože se nemůže renovovat. Sendvičové, vícevrstvé lamely mají vrstvu korku jen 0,9 až 1,3 mm a broušení by je mohlo strhnout. Správně nanesený lak také podlahu chrání před prošlapáním. Občas je potřeba podlahu zkontrolovat, podívat se, jestli se někde nemění lesk a podle potřeby ji včas přelakovat.

U korkové podlahy s lakovou úpravou záleží, zda byla nalakována kvalitním lakem. Tu stačí přelakovat jednou za 5 až 6 let. Pokud byl ovšem použit nekvalitní lak, podlaha může být už po půl roce prošlapaná. Korek můžeme využít také v koupelně – podmínkou je dobré nalakování dvousložkovým lakem a možnost větrání. Korek jako přírodní materiál reaguje na změny relativní vlhkosti. Kdyby na podlaze déle stála voda, povrch nalakovaný jednosložkovým lakem by se mohl narušit. Dvousložkové laky vytvrdnou tak, že je voda nenaruší, olejovaná úprava vodu odpuzuje. Pro lakování se používají speciální laky na korek. Nanášejí se v několika vrstvách tak, aby na jednom metru čtverečním bylo alespoň 400 g laku.

Údržba

Při údržbě korkové podlahy rozhodně nepoužívejte saponáty, ale speciální čističe na lakované nebo olejované korkové podlahy. Běžné čištění, vytírání vodou s přídavkem čističe, postačí obvykle jednou týdně. Při generální údržbě se smyjí vrstvy starých polišů koncentrovaným čističem, podlaha se omyje vodou a nově se nanese ochranný poliš na lesklé podlahy lesklý, na matné matový. Na korek nepatří dezinfekční prostředky, které způsobují měknutí laku. Korkovou podlahu nevytírejte textíliemi s mikrovláknem, obrušuje povrch. Pravidelná údržba prodlouží životnost korkové podlahy o několik let.

 

Nabízíme například kvalitní přírodní linoleum firmy HARO Corkett.