Přírodní linoleum

Používá se jako podlahová krytina již 150 let. Je to čistě přírodní materiál. Hlavni technologickou surovinou je korek, jeho drť či prach. Někdy bývá korková drť nahrazena dřevěnou moučkou ze dřeva jehličnatých stromů. Dále přírodní linoleum obsahuje lněný olej, vápenec, přírodní pryskyřici, pigmenty a jutu, která tvoří podkladovou vrstvu. Korek propůjčuje výrobní i užitný charakter této podlahovině. Lněný olej v přírodním linoleu vytváří podmínky pro tvorbu určitých ekologických vlastností. Linoleum má mnoho vyjímečných užitných vlastností. Díky přírodním surovinám se jedná o materiál ekologický a také velmi trvanlivý. Linoleum lze bez obav použít i do pracovny nebo kuchyně. Je odolné vůči opotřebení i vysokým teplotám. Vzhledem k tomu, že probarvená vrstva linolea dosahuje až na podkladovou jutu, neublíží vzhledu podlahy ani nešetrné zacházení. Mimořádné jsou i hygienické vlastnosti, protože přírodní linoleum omezuje šíření bakterií a mikroorganismů. Linoleum lze použít v bytech i veřejných budovách. Dodává se v mnoha barevných odstínech i vzorech. Vybrat si lze linoleum v rolích o různých šířkách, ve čtvercích nebo v lamelách podobně jako plovoucí podlahu. Jednotlivé části se mohou spojovat svařovacími šňůrami, což umožňuje kombinování barev, vzorů i vznik zajimavých obrazců.

Údržba

Linoleum je ideální podlahovou krytinou i z hlediska údržby. Z hladkého povrchu se velmi snadno odstraňují nečistoty a hlavně povrch nepřitahuje prach. Přírodní linoleum je již od výrobce napuštěno voskem na ochranu před poškozením při přepravě.
Doporučuje se úklid spíše na sucho. V případě použití chemikálií by měly být pH neutrální. Použitím agresivních čistících prostředků bychom mohli povrch linolea naleptat a usazování špíny spíše pomoci. Čističů vhodných k ošetření přírodního linolea je několik:

Linoleum aktivní čistič slouží k odstranění silného znečištění
Linoleum tvrdá ochrana je vhodný pro první péči po pokládce
Linoleum péče o podlahy na pravidelné čištění.

Nabízíme například kvalitní přírodní linoleum firmy HARO Linett nebo marmoleum od výrobce FORBO.